Paracetamol Atb se prezintă sub forma de supozitoare cu formă de torpilă, cu aspect omogen, de culoare albă sau slab-galbuie. Paracetamol sugari: 125 mg paracetamol/supozitor. Paracetamol copii: 250 mg paracetamol/supozitor. Substanța cu acțiune analgezică este similară fenacetinei și are efect antipiretic apropiat de cel al salicilaților; paracetamolul acționează asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinând o pierdere mai accentuată de caldura prin vasodilatație cutanată.

Paracetamol Atb face parte din clasa de analgezice-antipiretice. Paracetamolul este utilizat pentru a reduce durerile de intensitate ușoară sau moderată și febra. Sugarii primesc un dozaj adaptat vârstei, de exemplu un supozitor de 125 mg, 1-4 ori pe zi, în funcție de greutatea corporală. Utilizați întotdeauna Paracetamol Atb exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră și discutați cu medicul sau farmacistul dacă nu sunteți sigur.

Doze și mod de administrare pentru copii

  1. Copii etate între 6-12 luni (7-10 kg): Doza recomandată este 125 mg paracetamol (un supozitor Paracetamol Atb 125 mg) de 1-4 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4-6 ore. Doza maximă pe zi: 500 mg (4 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg).
  2. Copii 1-3 ani (10-15 kg): Doza recomandată este 250 mg paracetamol (2 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg) de 1-3 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4-8 ore. Doza maximă pe zi: 750 mg (6 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg).
  3. Copii 3-6 ani (15-22 kg): Doza recomandată este 250 mg paracetamol (2 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg) de 1-4 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4-8 ore. Doza maximă pe zi: 1000 mg (8 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg).
  4. Copii 6-9 ani (22-30 kg): Doza recomandată este 250-500 mg paracetamol (2 până la 4 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg) de 3 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4-8 ore. Doza maximă pe zi: 1500 mg (12 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg).
  5. Copii 9-12 ani (30-40 kg): Doza recomandată este 250-500 mg paracetamol (2 până la 4 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg) de 4 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4-8 ore. Doza maximă pe zi: 2000 mg (16 supozitoare Paracetamol Atb 125 mg).

Dacă sub tratamentul cu paracetamol durerea nu se reduce în 5 zile iar febra nu se remite sau reapare în 3 zile, este necesară reevaluarea diagnosticului și a tratamentului.

Precauții și avertismente

  • Paracetamol Atb poate fi administrat în timpul sarcinii la doze terapeutice și pe termen scurt, însă numai la recomandarea medicului. Paracetamol traversează placenta și se excretă în laptele matern; în alăptare se recomandă dozele recomandate de medic și tratamentul să nu fie de lungă durată.
  • Atenție la insuficiența renală: dozele trebuie modificate în funcție de gradul afectării renale. Alergii la paracetamol sau fenacetină; insuficiență hepatică gravă; hipersensibilitate la oricare dintre excipienți; prezintăți-vă medicului sau farmacistului înainte de utilizare.
  • Administrarea concomitentă a altor medicamente ce conțin paracetamol trebuie evitată pentru a preveni supradozul. Fiți precauți în cazul tratamentelor prelungite cu doze mari sau în prezența hepatotoxicității.
  • Substanța poate interacționa cu anumite plante medicinale, medicamente care induc enzimele hepatice, antiinflamatoare nesteroidiene, warfarină, zidovudină, probenecid etc.; monitorizarea este necesară în cazul unor terapii asociate.

Precauții speciale pentru utilizarea la gravide, lactație și fertilitate

Paracetamol Atb este destinat copiilor sub 12 ani, dar în cazul adolescenților sau femeilor aflate în fertilitate pot exista avertismente: - administrarea în timpul sarcinii la doze terapeutice, pe termen scurt, după evaluarea beneficiarului terapeutic în raport cu riscul potențial; - paracetamol traversează placenta și se excretă în laptele matern; - în perioada de alăptare, utilizarea se face la dozele recomandate de medic, tratamentul să nu fie de lungă durată.

Reacții adverse și supradozaj

  • Reacții frecvente: roșeața mucoasei rectale, iritații locale.
  • Reacții mai puțin frecvente: erupții cutanate, urticarie.
  • Reacții rare: tulburări hematologice, reacții alergice severe, hepatită, nefrotoxicitate în cazul administrării pe termen lung cu doze mari, pot apărea ≥24-48 ore după supradozaj.

In cazul supradozajului, tratamentul trebuie inițiat de urgență. Evacuarea conținutului gastric, administrarea de cărbune activ, lavaj gastric; în cazuri severe se poate utiliza hemodializă sau dializă peritoneală.

Nu lăsați medicamentul la îndemâna copiilor. Nu utilizați după data de expirare. A se păstra sub 25°C în ambalajul original. Luați în considerare eliminarea responsabilă a medicamentelor neutilizate pentru protecția mediului.

producător și informații despre ambalaj

Producător: S.C. Antibiotice S.A., Str. Valea Lupului nr.1, 707410 Iași, România. Cutii disponibile cu 2 folii termosudate din PVC/PE a câte 3 supozitoare, sau 6 supozitoare; sau 2 folii termosudate a câte 6 supozitoare. Doar unele forme de ambalaj pot fi comercializate.

Substanța activă este paracetamol; fiecare supozitor conține 250 mg pentru forma de 250 mg/ofertă. Alte componente includ grăsime solidă, glicide de semisinteză și parafină lichidă în diferitele forme.

Infografic dozare paracetamol supozitoare copii

Sfaturi privind dozajul medicamentelor pentru sugari

tags: #cat #paracetamol #supozitoare #administrez #unui #bebe

Postări populare: