Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Compozitie:- Substanţa activă este paracetamolul.
Utilizaţi întotdeauna Paracetamol TIS exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Paracetamol TIS se administrează oral, cu ajutorul linguriţei dozatoare: o linguriţă dozatoare mare (5 ml) = 120 mg paracetamol; o linguriţă dozatoare mică (2,5 ml) = 60 mg paracetamol.
Doza recomandată pentru o dată este de 15 mg paracetamol/kg; doza zilnică recomandată este de 60 mg paracetamol/kg.
În funcţie de vârsta şi greutatea copilului se recomandă următoarele doze:
- copii cu vârsta cuprinsă între 1-3 luni: 2,5 ml sirop (60 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 3 luni-1 an: 2,5-5 ml sirop (60 - 120 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 1-6 ani: 5-10 ml sirop (120 - 240 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi;
- copii cu vârsta cuprinsă între 6-12 ani: 10-20 ml sirop (240 - 480 mg paracetamol) de maxim 4 ori pe zi.
Doza totală de paracetamol nu trebuie să depăşească 80 mg/kg/zi la copii cu greutate sub 37 kg. La copii cu greutatea cuprinsă între 38 kg şi 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 3 g pe zi. La copii cu greutate peste 50 kg, doza zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 4 g pe zi.
Frecvenţa administrărilor Stabilirea frecvenţei administrării se va face în funcţie de intensitatea durerii sau a febrei. Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore. Nu trebuie administrate mai mult de 4 doze pe zi. La copil, atât în timpul zilei cât şi al nopţii, se preferă un intervalul între administrări de 6 ore. Este necesară reevaluarea tratamentului dacă simptomele durerii sau febrei se agravează sau nu se ameliorează după 3 zile.

Dacă utilizaţi mai mult Paracetamol TIS decât trebuie În cazul în care copilul dumneavoastră a utilizat o cantitate mai mare decât cea recomandată din Paracetamol TIS, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital chiar în condiţiile în care copilul dumneavoastră se simte bine (datorită riscului de leziuni hepatice grave, chiar întârziate).
Dacă uitaţi să utilizaţi Paracetamol TIS Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Reacţii adverse posibile Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. La dozele recomandate paracetamolul este în general bine tolerat. Pot să apară rar reacţii de hipersensibilitate cum sunt:, înroşirea trecătoare a pielii, mâncărimi, erupţii pe piele. Dacă observaţi apariţia acestor reacţii adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră.
Raportarea reacţiilor adverse Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.
Conţinutul ambalajului şi alte informaţii Ce conţine Paracetamol TIS - Substanţa activă este paracetamolul. 5 ml sirop (o linguriţă dozatoare mare) conţin paracetamol 120 mg. - Celelalte componente sunt: sorbitol 70% necristalizabil (E 420), glicerol, povidonă K 30, hidroxietilceluloză, zaharină sodică, p-hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216), carbonat acid de sodiu, acid citric monohidrat, aromă de zmeură, apă purificată.
Paracetamol TIS se prezintă sub formă de lichid siropos, limpede, incolor, cu gust dulce şi miros caracteristic de zmeură. Este ambalat în cutii cu un flacon din PET brună de 100 ml sirop şi o linguriţă dozatoare dublă a 2,5 ml, respectiv 5 ml.
În cazul altor formulări sau alternative, consultaţi prospectul de pe ambalajul producătorului. Paracetamol TIS conţine sorbitol (E 420). Pacienţii cu afecţiuni ereditare rare de intoleranţă la fructoză nu trebuie să utilizeze acest medicament.

Paracetamolul este un derivat de para-aminofenol cu acțiune analgezică și antipiretică. Actiunea analgezica se datorează inhibării sintezei prostaglandinelor la nivelul SNC. La nivel periferic este posibilă inhibarea alături de prostaglandine și a sintezei și acțiunii altor compuși ce acționează pe receptorii durerii, inhibând transmiterea senzației dureroase. Efectul antipiretic se explică prin inhibarea sintezei prostaglandinelor la nivelul centrului termo-reglator din hipotalamus, rezultând o vasodilatatie periferica, ce va permite o pierdere accentuata de caldura.
Paracetamol Sinus asociază un antihistaminic H1 puternic (maleatul de clorfeniramina) cu un simpatomimetic cu efect decongestionant (pseudoefedrina) și cu paracetamolul, ce prezintă proprietăți analgezice și antipiretice. Asocierea conferă acestui medicament o acțiune decongestionantă la nivelul căilor respiratorii superioare, permitând în același timp și combaterea febrei și a durerii din gripă.

Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor Paracetamolul TIS nu influențează capacitatea de a conduce vehicule și de a folosi utilaje. Paracetamol TIS conține sorbitol (E 420). Pacienții cu afecțiuni ereditare rare de intoleranță la fructoză nu trebuie să utilizeze acest medicament.
Dozele și modalitatea de administrare sunt esențiale, iar în caz de nelămurire, consultați medicul sau farmacistul. Viduri în prospect pot conține informații despre alte forme farmaceutice cu dozaje diferite, cum ar fi Paracetamol 500 mg sau Paracetamol 125, 250 supozitoare, Paracetamol 120/200 Berlin-Chemie etc., însă aceasta nu înlocuiește recomandarea profesională.
Paracetamolul poate fi utilizat în timpul sarcinii și alăptării după evaluarea raportului beneficiu terapeutic matern/risc potențial fetal, iar în unele cazuri poate fi administrat în timpul sarcinii pe termen scurt conform recomandărilor medicului.
Este esențial să păstrați prospectul și să nu utilizați medicamentul după data de expirare. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
tags: #paracetamol #sirop #pentru #sugari
Postări populare:
- Drepturile nou-născutului în cadrul legislativ românesc
- Rolul limbii și literaturii materne în dezvoltarea educației
- Utilizarea uleiului de măsline pentru sinechie vulvară la bebeluși: beneficii și precauții
- Diagnosticul și tratamentul ROP grad 2 în context clinic
- Ghid practic: introducerea gălbenușului și a dovleacului în diversificare