Paracetamol 500 mg face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice-antipiretice. Paracetamol 500 mg actioneaza impotriva durerilor usoare si moderate si reduce febra.
Ce este Paracetamol 500 mg şi pentru ce se utilizeaza
Paracetamol 500 mg face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice-antipiretice. Paracetamolul actioneaza asupra durerilor usoare si moderate si reduce febra.
Paracetamol 500 mg este utilizat pentru a reduce durerile de intensitate usoara sau moderata si febra.
Ce trebuie sa stiti inainte sa luati Paracetamol 500 mg
Nu luati Paracetamol 500 mg daca: sunteti alergic la paracetamol sau la oricare din celelalte componente ale medicamentului; suferiti de afectiuni grave hepatice; suferiti de un deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza.
Inainte sa luati Paracetamol 500 mg adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca: suferiti de alcoolism, boli hepatice sau renale; mai luati si alte medicamente in timpul tratamentului cu paracetamol; suferiti de boli de ficat, inclusiv hepatita virala; durerea persista mai mult de 10 zile la adulti sau 5 zile la copii; aveti diabet, deoarece paracetamolul poate da rezultate fals scazute ale glicemiei prin metode enzimatice.
Copii si adolescentii: la copii sub 6 ani se recomanda administrarea unor forme farmaceutice adecvate varstei.
Cum sa luati Paracetamol 500 mg
Luati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Doza uzuala este: Adulti si adolescenti peste 15 ani: doza initiala este de 1-2 comprimate Paracetamol 500 mg; doza maxima admisa este de 8 comprimate pe zi. Copii 12-15 ani: doza este un comprimat de 500 mg, repetat la nevoie la 4-6 ore, fara a depasi 3 g pe zi. Copii 8-12 ani: doza este un comprimat de 500 mg, repetat la nevoie la 4-6 ore, fara a depasi 2 g pe zi. Copii 6-8 ani: 250 mg, repetat la nevoie de 4 ori pe zi, fara a depasi 1 g pe zi. Copii sub 6 ani: se recomanda utilizarea unei forme farmaceutice adecvate varstei.
Paracetamol 500 mg se administreaza pe cale orala si poate fi administrat indiferent de momentul mesei. Medicamentul nu se va administra la intervale mai mici de 4 ore. Nu depasiti dozele recomandate. Luati fiecare doza cu o cantitate corespunzatoare de lichid.
Daca durerea persista mai mult de 10 zile la adulti sau 5 zile la copii, daca febra persista mai mult de 3 zile si simptomatologia se agraveaza, adresati-va medicului.
Reactii adverse posibile Paracetamol 500 mg
Ca toate medicamentele, Paracetamol 500 mg poate determina reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele. Reacţiile adverse pot fi rare (1 din 1000), foarte rare (1 din 10000) sau nementionate.
Rare: reactii alergice, roseata cutanata, mancarimi; foarte rare: sangerari sau hematoame, dureri in gat, icter, afectare hepatica sau insuficienta renala; reactii alergice grave (Syndrom Stevens-Johnson, necroliza supravietuiasa epidermica).
Raportarea reactiilor adverse se poate face catre medicul dumneavoastra sau farmacistul; exista posibilitatea de a informa si Agentia Nationala a Medicamentului si a Dispozitivelor Medicale din Romania.
Reactii posibile cu alte medicamente
Spuneti medicului sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala. Daca luati Paracetamol 500 mg impreuna cu alte medicamente se poate modifica modul lor de actiune. Se poate verifica prezenta paracetamolului in compozitia altor medicamente pentru a evita supradozajul.
Cum se pastreaza Paracetamol 500 mg
Nu lasati la indemana copiilor. A se pastra la temperaturi sub 25ºC, in ambalajul original. Nu aruncati medicamentul pe apa sau reziduuri menajere; intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele neutilizate.
Continutul ambalajului si alte informatii
Substanta activa este paracetamol. Fiecare comprimat contine paracetamol 500 mg. Alte componente includ amidon de porumb, povidona, talc si alte ingrediente. Paracetamol 500 mg se prezinta sub forma de comprimate rotunde, albe sau aproape albe.
Detinator autorizatiei: Antibiotice S.A., Iași, Romania. Prospect aprobat in aprilie 2020.

ATENȚIE LA EXCESUL DE MEDICAMENTE! O SUPRADOZĂ DE PARACETAMOL POATE FI MORTALĂ_Știri B1_7 ian 2023
In cazul in care durerea abdominala la copii este prezentă, paracetamol poate fi utilizat pentru tratamentul durerii usoare, insa monitorizarea doctorului este esentiala, mai ales pentru a identifica sursa durerii si pentru a evita supradozajul.
| Grupa varsta | Doza recomandata | Interval | Doza zilnica maxima |
|---|---|---|---|
| Adulti si 15+ ani | 1-2 comprimate 500 mg | 4-6 ore | 8 comprimate (4 g) |
| 12-15 ani | 1 comprimat 500 mg | 4-6 ore | 3 g |
| 8-12 ani | 1 comprimat 500 mg | 4-6 ore | 2 g |
| 6-8 ani | 250 mg | 4 ori/zi | 1 g |
| Sub 6 ani | Forma adecvata varstei | - | - |
Continutul ambalajului si alte informatii suplimentare paracetamol
Paracetamol 500 mg poate fi prezent in diverse ambalaje; detinatorul autorizatiei si producatorul este S.C. Antibiotice S.A., Iași, Romania. Exista si alte forme comerciale de paracetamol pentru copii, cu concentratii diferite, cum ar fi supozitoarele.
tags: #supozitor #paracetamol #durere #burtica
Postări populare:
- Specificații și cerințe pentru serviciile de sterilizare a animalelor
- Fructele goji în sarcină: riskuri și recomandări
- Model caiet de sarcini pentru gestionarea nămolurilor uleioase din separatoare de hidrocarburi
- Cum să pregătești iaurt cu prune uscate pentru bebeluși
- Penicilină și gentamicină injectabile la sugari de 7 luni: ce spune ghidul privind contraindicațiile