Paracetamolul poate fi utilizat in continuare în timpul sarcinii, în conformitate cu recomandarile oficiale ale Uniunii Europene, anunță Agenția Europeană a Medicamentului (EMA). Conform datelor disponibile și a prospectelor medicamentelor de uz uman care conțin paracetamol, nu există riscuri de malformații la fat sau la nou-născut. “La nevoie, paracetamolul poate fi utilizat în timpul sarcinii. La fel ca în cazul oricăui medicament de uz uman pentru tratament acut, acesta trebuie utilizat la cea mai mică doză eficace, pentru cea mai scurtă durată posibilă și cât mai rar posibil.”

Paracetamolul în sarcină se poate administra numai la recomandarea medicului specialist. Ideal ar fi ca femeile însărcinate să renunțe la acetaminofen, cu excepția cazului în care utilizarea acestui medicament este indicată din punct de vedere medical. În prezent paracetamolul este unul dintre medicamentele cel mai frecvent utilizate la nivel global, iar atunci când o femeie este însărcinată, el reprezintă o opțiune comună pentru durere sau febră. În timpul sarcinii, aceste două simptome pot să afecteze fătul în curs de dezvoltare dacă nu sunt tratate la timp.

Paracetamolul în sarcină este util pentru ameliorarea durerilor de cap, a durerilor musculare sau a celor de spate, precum și a infecțiilor de diverse tipuri. Chiar dacă cercetările arată că femeile sunt reticente, de obicei, în a utiliza medicamente în timpul sarcinii, există și cazuri în care ele iau medicamente fără prescripție medicală. Dintre toate substanțele, acetaminofenul prezintă cel mai mic risc și beneficii semnificative. Efectele adverse ale administrării de paracetamol în timpul sarcinii au fost intens analizate de-a lungul timpului.

Există cercetări care au scos în evidenţă o legătură între administrarea de acetaminofen în sarcină şi apariţia unor probleme emoționale la bebeluș, în decursul dezvoltării sale spre viața adultă. Totuși, beneficiile utilizării paracetamolului în sarcină, în caz de durere sau febră, raportate la efectele nocive pe care le-ar putea produce, fac ca acest medicament să rămână o opțiune comună și relativ sigură. Ca toate medicamentele, paracetamolul poate să provoace reacții adverse în cazul adultului, însă acestea nu apar la toate persoanele. În cazul în care sunt prezente oricare dintre aceste simptome, trebuie anunțat medicul.

În timp ce unele medicamente sunt admise în timpul sarcinii, pentru altele nu se cunosc încă efectele asupra fătului. De aceea este foarte important să fim atenți la medicamentele care se administrează pe parcursul sarcinii, mai ales în primul trimestru, un moment foarte important al dezvoltării fătului. Daca femeia însărcinată a luat medicamente înainte de a rămâne însărcinată, este important să consulte medicul în legătură cu efectele acestora asupra fătului în cazul continuării tratamentului. Medicul specialist va evalua riscurile și beneficiile asupra fătului și asupra mamei, atunci când prescrie un anumit medicament. În cazul anumitor afecțiuni, riscul în cazul întreruperii tratamentului poate fi mult mai mare decât riscul în cazul continuării tratamentului. Se recomandă consultul medicului specialist în cazul femeilor care rămân însărcinate și vor să urmeze un anumit tratament sau sunt deja în tratament.

Vitaminele prenatale sunt permise în timpul sarcinii și sunt disponibile fără prescripție medicală. Se recomandă însă consultul medicului specialist în legătură cu siguranța administrării altor vitamine, remedii pe bază de plante și alte suplimente, pe perioada sarcinii. La majoritatea preparatelor pe bază de plante și suplimentelor nu s-au făcut studii care să demonstreze efectele nedorite asupra fătului. Următoarele medicamente sunt permise pe perioada sarcinii în cazul în care se administrează în dozele permise.

Multe femei însărcinate sunt de părere că produsele naturale folosite pentru calmarea cefaleei, senzației de greață și a altor simptome legate de sarcină, sunt permise, însă foarte multe dintre acestea nu au fost testate pe femei însărcinate. De aceea este foarte important să ne adresăm medicului specialist înainte de administrarea acestor produse. Durerea din timpul nașterii: anestezia epidurală este cea mai eficientă, dar mai pot fi folosite injections cu apă sterilă la nivelul coccisului, imersie în apă caldă, tehnica de stimulare electrică folosind impulsuri dreptunghiulare de frecvență.

Următoarele substanțe au potențial nociv asupra dezvoltării fetale când sunt folosite în concentrații mari. Dacă articolul nu a acoperit în totalitate un anumit aspect, vă încurajăm să ne trimiteți sugestii pentru completare. Opiniile avizate ale medicilor, sfaturile și orice alte informații despre sănătate disponibile pe sfatulmedicului.ro au scop informativ și educațional. Ele nu pot substitui consultul medical direct și nici diagnosticul stabilit în urma investigațiilor și analizelor medicale.

Interacțiuni, restricții și siguranță

Nu depășiți dozele indicate și consultați medicul dacă acest lucru s-a întâmplat accidental. Dacă apar reacții alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat. Nu folosiți Fervex „pentru adulți” dacă suferiți de boli ale rinichilor, fără recomandarea medicului. Este necesară prudență în cazul administrării la vârstnici. Nu lăsați Fervex „pentru adulți” la vederea și îndemâna copiilor. Întrebați medicul dumneavoastră dacă sunteți sau ați fost în una dintre aceste situații.

Fervex „pentru adulți” împreună cu alte medicamente: spuneți medicului sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală. Nu luați Fervex „pentru adulți” împreună cu alte medicamente (de exemplu, barbiturice, carbamazepină, hidantoină, rifampicină, sulfinpirazonă, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicină, izoniazidă, mercaptopurină, metotrexat, săruri de aur, primidonă, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporină, agonisti morfinici, antiacide, cărbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultopridă, IMAO, deprimante ale SNC, atropină, fenitoină, deferoxamină) fără să vă consultați medicul sau farmacistul. Pentru a evita potențiale interacțiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informați precis medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă ați luat sau luați și alte medicamente.

Fervex „pentru adulți” împreună cu alimente, băuturi și alcool: Nu consumați alcool, medicamente sau alimente ce conțin alcool în timpul tratamentului cu Fervex „pentru adulți”.

Sarcina, alăptarea și fertilitatea: Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Datorită absenței studiilor pe animale și la om, riscul este necunoscut. În consecință, ca o măsură de precauție, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.

Alăptarea: Întrebați medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament în timpul alăptării. Conducerea vehiculelor și folosirea utilajelor: Datorită efectelor adverse pe care le are (de exemplu somnolență, sedare, stare confuzională, amețeală, tulburări de acomodare a vederii etc.), medicamentul poate influența capacitatea de a conduce autoveicule sau de a folosi utilaje. Fervex conține 11,555 g de zahăr pe plic, cantitate ce trebuie luată în calcul la consumul zilnic. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienții cu diabet zaharat. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenționat că aveți intoleranță la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebați înainte de a lua acest medicament.

Cum să utilizați Fervex „pentru adulți”

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră, farmacistul sau asistenta medicală. Discutați cu medicul dumneavoastră, farmacistul sau cu asistentul medical dacă nu sunteți sigur. Adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani: 1 plic Fervex „pentru adulți” de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie să fie de cel puțin 4 ore. Pentru insuficiență renală severă (creatinina clearance < 10 ml/min), intervalul între administrări trebuie să fie de cel puțin 8 ore. Plicurile se administrează cu o cantitate suficientă de apă rece sau fierbinte. Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariției primelor simptome.

Atunci când ești însărcinată, tot ce ți se întâmplă poate afecta atât organismul tău, cât și pe fat. Dacă înainte luai medicamente pentru febră și anticongestante, acum poate că te întrebi dacă acestea sunt sigure pentru fat. Deși astfel de medicamente pot ameliora simptomele specifice răcelii, este posibil ca unele ingrediente să facă rău fătului. Este important să fii informată. Astfel, vei ști care sunt primele semne ale răcelii în sarcină, ce tratamente naturale sunt recomandate, precum și ce medicamente sunt indicate și de evitat.

În materie de sarcină și Fervex, dozele maxime pentru adulți sunt definite: doza zilnică maximă de paracetamol nu trebuie să depășească 3000 mg pe zi; doza zilnică maximă de maleat de clorfenamină nu trebuie să depășească 16 mg pe zi (adică 4 comprimate filmate pe zi). Doza de administrare este 1 comprimat filmat, la interval de 4 ore, iar durata tratamentului nu ar trebui să depășească 5 zile în absența altor recomandări. În caz de insuficiență renală, intervalul de administrare se ajustează conform clearance-ului de creatinină.

Paracetamolul poate provoca reacții adverse, iar în caz de reacții cutanate severe sau simptome de alergie, tratamentul trebuie întrerupt imediat și se consultă medicul. Există și reacții adverse asociate cu maleatul de clorfenamină, precum somnolență, scădere a tensiunii arteriale la ridicarea în picioare, uscăciune a gurii etc. În cazul oricăror reacții adverse, consultați medicul, farmacistul sau asistenta medicală.

Infografic: Paracetamol în timpul sarcinii - recomandări și doze maxime

Răceli și sarcină | Shane Reeves, MD, Medicină maternă și fetală | UCHealth

tags: #fervex #pentru #gravide

Postări populare: